Kakspy ry täsmentää Iltalehden uutisointia
Iltalehti julkaisi 29.5.2026 artikkelin, jossa käsitellään Sosiaali- ja terveysjärjestöjen avustuskeskus STEAn tarkastushavaintoja sekä niihin liittyvää takaisinperintäpäätöstä.
Valitettavasti Iltalehden artikkeli sisältää osittain virheitä, väärää tulkintaa, sekä harhaanjohtavaa uutisointia. Ensimmäisenä lienee syytä korostaa, että kyseinen STEA:n tarkastus koskee vuotta 2022 ja se on tehty joulukuussa 2023, ei tammikuussa 2025.
Tarkastuksessa esiin nostetut havainnot liittyvät menneisiin toimintavuosiin ja erityisesti taloushallinnon, kirjanpidon sekä sisäisen valvonnan käytäntöihin. Havaintojen johdosta yhdistyksessä on toteutettu merkittäviä korjaavia toimenpiteitä ja toimintatapoja on uudistettu, osa jo ennen STEA:n tekemää tarkastusta.
Artikkelissa myös kerrotaan, että “räikeiden väärinkäytösten jälkeen rahoitus lopetettiin kokonaan”. Väite ei pidä paikkansa ja yhdistyksellä on edelleen tälläkin hetkellä STEA-rahoitteista toimintaa.
Ongelmallista on myös se, että Iltalehden artikkeli on julkaistu maksumuurin takana. Käytännössä monille lukijoille näkyvät vain otsikko, ingressi sekä jutun alkuosa. Tämän vuoksi jutun alku antaa kuvan toiminnanjohtajan haluttomuudesta kommentoida asiaa. 22.5.2026 saadussa yhteydenotossa nykyinen toiminnanjohtaja Milla Falck ei kieltäytynyt haastattelusta, vaan ilmoitti olevansa estynyt sillä hetkellä puhumaan puhelimessa ja tiedusteli jutun aikataulua. Kun kävi ilmi, ettei haastattelua ollut mahdollista toteuttaa toimittajan ilmoittamassa aikataulussa, asia jäi tekstiviestien varaan: toimittaja kertoi jutun tulevan ulos jo kyseisenä viikonloppuna.
Ymmärrämme, että tämän kaltainen uutisointi herättää kysymyksiä ja huolta palvelunkäyttäjissä, läheisissä, työntekijöissä ja yhteistyökumppaneissa. Haluamme vakuuttaa, että yhdistys tekee aktiivisesti työtä toimintansa jatkuvuuden turvaamiseksi.
Yhdistyksen johto ja hallitus ovat sitoutuneet avoimeen hallintoon, viranomaisyhteistyöhön sekä toiminnan jatkuvaan kehittämiseen. Yhdistyksen perustehtävä – mielen hyvinvoinnin sekä osallisuuden ja yhteisöllisyyden tukeminen – jatkuu edelleen.
Kakspy ry on jo aiemmin tiedottanut avoimesti STEAn tarkastuksen tuloksista sekä takaisinperintäprosessista. Yhdistyksen hallitus on päättänyt hoitaa takaisinperinnän viranomaisten kanssa sovitulla tavalla, mutta kiistää varojen väärinkäytön.
Prosessi etenee suunnitellusti ja yhdistys on saanut eilen 28.5.2026 STEA:lta hyväksynnän takaisinmaksun suunnitelmaan. Yhdistyksen toiminta jatkuu normaaliin tapaan.


